Alimenty – Radca prawny Wrocław

Pytania i odpowiedzi

Obowiązek alimentacyjny – kiedy rodzice muszę płacić alimenty ?

Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie przewiduje granicy wieku, po osiągnięciu którego rodzice nie są już zobowiązani do wypłacania alimentów na dziecko. W sytuacji gdy dziecko nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać bądź kontynuuje naukę, rodzic nadal ma obowiązek alimentacyjny. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku dzieci, które nie są w stanie samodzielnie się utrzymać z uwagi na wystąpienie niepełnosprawności – w tym przypadku obowiązek alimentacyjny rodziców względem dziecka nigdy nie wygaśnie.

Gdzie złożyć pozew o alimenty ?

Zgodnie z art. 27 kodeksu postępowania cywilnego, powództwo o alimenty wytacza się przed sądem I instancji, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania. Jeśli jednak uznamy, że lepiej będzie aby sprawa toczyła się zgodnie z właściwością miejsca zamieszkania dziecka, to jest taka możliwość w przypadku spraw o alimenty.

Pozew o alimenty – jak sporządzić?

Coraz częściej zdarza się, że rodzic, który nie mieszka już z dzieckiem, zaniedbuje swój obowiązek alimentacyjny i zaprzestaje dobrowolnego płacenia na jego utrzymanie. Należy wówczas rozważyć złożenie do sądu pozwu o alimenty. W pierwszej kolejności, ustalić właściwy sąd do którego mamy złożyć pozew o alimenty. Co musi zawierać wniosek o alimenty, aby był skuteczny? Przede wszystkim należy określić kwotę miesięcznych alimentów, a także termin płatności. Warto również sformułować wniosek o odsetki ustawowe w przypadku opóźnienia w płatnościach alimentów. Zarówno pozew o alimenty jak i odpowiedź na pozew o alimenty dla swojej skuteczności powinien zostać poprawnie sformułowany. Dlatego tak ważne jest, aby powierzyć sprawę w ręce profesjonalnego pełnomocnika.

Alimenty – ile wynoszą?

Bardzo trudno jest określić wysokość alimentów na dziecko, nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Sąd orzeka o wysokości alimentów, analizując konkretną sytuację.

Należy jednak pamiętać, że decydując się na złożenie pozwu do Sądu warto przemyśleć swoje roszczenie z uwagi na fakt, że Sąd nie przyzna wyższych alimentów, niż te, których domagamy się w pozwie.

Potrzebujesz pomocy prawnej?