Rozwód Wrocław – Radca prawny
Pytania i odpowiedzi
Rozwód jest trudnym przeżyciem, dlatego też priorytetem powinno być szybkie oraz sprawne przeprowadzenie postępowania. Ważne jest, by w czasie procesu mieć wsparcie profesjonalisty – radcy prawnego lub adwokata, który zadba o Twoje interesy.
Każdy kryzys w małżeństwie jest inny, dlatego też do każdej sprawy należy podchodzić indywidualnie. Warto zastanowić się nad możliwością mediacji lub terapii małżeńskiej, zwłaszcza jeśli strony łączą wspólne dzieci.
Mediacja małżeńska ma na celu przede wszystkim ustalenie pewnych zasad postępowania na przyszłość. W czasie mediacji strony mogą dojść do porozumienia, które pozwoli im odejść od siebie, a jednocześnie ułatwi ustalenie kwestii związanych z władzą rodzicielską, podziałem majątku, alimentami.
W sytuacji, kiedy dochodzi do zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego, ale strony widzą jeszcze szanse uratowania relacji, wówczas można wnieść pozew o ustanowienie separacji bądź zgodnego wniosku stron o separację. Sąd wydając orzeczenie o separacji – tak samo jak w przypadku orzeczenia rozwodu – rozstrzyga jednocześnie o kwestii dotyczącej winy rozkładu małżeństwa, o alimentach, kontaktach z dzieckiem, władzy rodzicielskiej, częstotliwości kontaktów z drugim rodzicem, miejscu zamieszkania dziecka oraz sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania. Sąd na wniosek jednego z małżonków orzeka również o podziale majątku wspólnego pod warunkiem, że nie spowoduje to nadmiernej zwłoki w rozpoznaniu sprawy.
Postępowanie sądowe w sprawie rozwodowej może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy. Czas postępowania uzależniony jest od stopnia skomplikowania sprawy, a przede wszystkim od tego, czy małżonkowie żądają rozwodu z orzekaniem o winie, czy bez orzekania o winie, czy posiadają wspólne, małoletnie dzieci, czy posiadają wspólne mieszkanie.
Ważne, aby konsultacja z radcą prawnym lub adwokatem specjalizującym się w prawie rodzinnym nastąpiła jeszcze przed złożeniem pozwu o rozwód w celu szczegółowego omówienia punktów pozwu rozwodowego, a następnie również pomoc prawnika w trakcie postępowania sądowego. Pełnomocnik sporządzi pozew oraz zbierze właściwy materiał dowodowy do sprawy. Kolejnym krokiem jest złożenie pozwu do właściwego Sądu wraz z opłatą sądową w wysokości 600 zł.
Skorzystanie z usług profesjonalnego pełnomocnika, pozwoli zachować obiektywne spojrzenie na powstały w rodzinie konflikt, bez zbędnych emocji, które nie są najlepszym doradcą, zwłaszcza gdy małżonków łączą wspólne, małoletnie dzieci.